A uživí tě to?

Od té doby, co jsem opustila tučně placené zaměstnání v Německu a začala podnikat v tom, co mě baví, slýchávám tuto zásadní otázku velmi často.

Nejen od známých, ale stále více i od lidí, kteří sledují, co dělám, fandí mi, a zároveň se mi svěřují, že je jejich zaměstnání vůbec nenaplňuje. V tom, aby z takové práce odešli, jim nejvíce brání obavy, že by se neuživili tím, čemu by se „za jiných okolností“ v životě chtěli věnovat.

Mezi zaměstnáním a podnikáním na vlastní riziko je totiž jeden propastný rozdíl. Zatímco v zaměstnání dostanete za odvedenou práci zaplaceno od prvního dne, v podnikání musí člověk nejprve zaujmout, poté si vybudovat důvěru lidí, naučit se spoustu nových věcí nejen v marketingu a až teprve za několik měsíců mu první zákazník ochotně zaplatí za práci, kterou dělá ze srdce rád.

A strach z toho, že přinejmenším znatelné příjmy přijdou až o několik měsíců, ne-li let později, člověka často tlačí dělat dál frustrovaně to, co mu platí měsíční účty.

To byl i můj případ. Přestože jsem vystudovala Mezinárodní politiku a diplomacii na Vysoké škole ekonomické v Praze a později pracovala tzv. v oboru, má touha po tvoření, designu a kreativitě nešla umlčet. Spoustu let jsem tvořila na vedlejší činnost při zaměstnání, ale nevěděla jsem, jak to udělat, abych moji vášeň přetavila ve fungující byznys.

Navíc mě někteří lidé odrazovali tím (aniž by sami měli jakoukoliv zkušenost), že se prý díky podnikání z milovaného koníčka stane stejně frustrující práce jako kterákoliv jiná.

Ale popravdě. Znáte někoho, kdo by zanechal práce snů, která mu přináší slušný výdělek, když lidé často neopustí ani práci, která je nebaví, a to kvůli pár tisícům korun, které za ni dostanou?

A tak jsem si přirozeně začala klást jinou otázku. Ne jestli mě moje vášeň pro tvoření od začátku uživí, ale jak to vlastně udělat, aby se z toho, co u mě všichni oceňují, stala placená profese. A nejen to. Začala jsem se zamýšlet nad tím, jak konkrétně může moje vášeň pro tvoření pomoci ostatním lidem.

A navíc. Jak to zrealizovat v situaci, kdy se starám o dvě děti, kde jednomu z nich nejsou ani dva roky a na většinu věcí jsem přes den sama? Kdy se můj čas, který mohu soustředěně věnovat práci, omezí v průměru na pouhé 2 hodinky volného času denně? Jak zkrátka uspět při podnikání na internetu jako časově vytížená žena?

Nevěděla jsem, jak mohu za tak krátkou dobu sama odhalit, na co se v podnikání zaměřit, abych lidem opravdu pomáhala a oni mi pak byli ochotni za moji pomoc zaplatit. Jak efektivně nakládat s časem, kterého nemám jako matka dvou dětí nazbyt. Jak technicky zvládnout tvorbu webu, aby mě jeho spravování a vkládání nových příspěvků nezabralo celé hodiny. Jakým způsobem mohu lidem dát o sobě vědět, aniž bych vydávala horentní sumy za reklamu. A jak prodávat, aby to bylo v souladu s mým vnitřním já. Abych se lidem nevnucovala, ale aby obchod přirozeně vyplynul ze situace. A podobných otázek jsem měla milion.

Více než rok jsem tápala. Nejprve jsem zkoušela podnikat „svépomocí“. Bez úspěchu. Poté jsem prošla několik vzdělávacích on-line kurzů, kterých je všude plno jako hub po dešti, jenže konkrétní úspěchy díky nim stále nepřicházely. A dlouhou dobu jsem ignorovala ten, který na mě vysloveně „blikal“ na Facebooku více než rok. Asi i díky tomu, že jeho tvůrce vypadal příliš mladě na to, než abych uvěřila, že mě – ženě čtyřicátnici – může tento muž jakkoliv pomoci.

Řeč je o osobitém mentorovi a stratégovi Pavlu Říhovi a jeho klubu Placen za svou existenci. Najednou jsem díky němu měla před sebou kompletní on-line knihovnu (nejen) pro začínající podnikatele, ve které jsem na jednom místě nalezla všechny odpovědi na mé nejpalčivější otázky. Měla jsem pocit, jako by mi vypracoval detailní „výcuc“ toho nejdůležitějšího ze všech knih, které se v policích virtuální knihovny nacházejí. A navíc s podrobnými návody ve formě video-tréninků. Takže na obrazovce už jen sledujete, kam a na co přesně máte kliknout, nebo jak a co přesně máte udělat.

Žádné zdlouhavé čtení pouček. Jen soubor detailně zpracovaných zkušeností, které autorovi fungovaly během posledních 10-ti let v praxi. Donutí Vás vnést do Vašeho konání strategické uvažování. Takže najednou zjistíte, že ze všech nápadů, které se vám v hlavě rodí jako na běžícím páse, je třeba si vybrat jen takové, které vás dovedou k vysněnému cíli.

Navíc jsem se stala členem komunity stejně naladěných lidí v čele s Pavlem, kteří mi vždy dají zpětnou vazbu na vše, co vytvořím.

A protože bych dala vše za to, kdyby mě někdo na klub upozornil mnohem dříve, sdílím teď s Vámi bezkonkurenční způsob, jak z toho, co Vás baví, uděláte vlastní výdělečné podnikání i Vy. A začít můžete klidně i při zaměstnání a osamostatnit se až v okamžiku, kdy budete finančně nezávislí.

Aniž byste cokoliv riskovali, máte možnost sami posoudit, zda je Pavel Říha tím, kdo Vás na cestě za splněním Vašich snů může provádět a navíc osobně podporovat stejně tak jako mě. Klikněte na tento odkaz, rezervujte si místo na Pavlově webináři zdarma a proměníte svoji vášeň v byznys i Vy.

Vaše Petra F.

Petra Farkašová
Petra je vášnivou tvůrkyní a milovnicí všeho pěkného. Oslavuje originalitu a vyznává styl v jednoduchosti je krása. Inspiruje a učí ostatní, jak i oni mohou stvořit něco výjimečného, za co sklidí obdiv okolí. Její příběh si přečtěte zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.